כורסת הנקה? כרית הנקה? איך לעבור את המשימה בצורה טובה

לאחר הלידה נשים רבות מעדיפות להניק את התינוק. כיצד ניתן להתגבר על הקשיים אשר צפויים בדרך? אילו אביזרי הנקה יכולים להקל? ומה חשוב לדעת רגע לפני?

לפני הלידה, רבות הנשים מאמינות כי ההנקה היא תהליך טבעי ופשוט וכי עם התינוק יבוא הידע הנדרש. אולם בפועל, לא פעם ההנקה מלווה באתגרים אותם יש לצלוח כדי לעלות על הדרך הנכונה. שלא תטעי, ההנקה אינה קשה, היא פשוט דורשת סבלנות ותקופת למידה, הן של האם והן של הרך הנולד. כיצד עושים זאת נכון? למנוסות שבחבורה ישנם כמה טיפים בשרוול, אותם ריכזנו עבורך במאמר הבא.

 

50% האם ו- 50% התינוק

כדי שההנקה תצלח קודם כל צריך להתקיים התנאי הבא, על שני הצדדים לרצות בכך באותה מידה. מעבר לכך, מדובר בשאלה של אחיזה נכונה. בימי חייהם הראשונים התינוקות הקטנים אינם יודעים כיצד להתחבר נכון לשד ויש ללמד אותם לעשות זאת על מנת למנוע ולהימנע מסדקים אשר עלולים לגרום לכאבים כאשר האחיזה אינה נכונה. למרות הסיפוק הרב ביכולת להזין את התינוק ישירות מהגוף, לא פעם הנקה יכולה להיות גם מעייפת ומתישה. לכן ישנם מוצרים ואביזרים רבים אשר הומצאו כדי להקל על התהליך ובעזרתם ניתן לשפר את האחיזה ולסייע לאם במלאכת ההזנה החשובה.

 

איך עושים זאת בפועל?

השלב הראשון של הנקה מוצלחת הוא למצוא מקום שקט ונוח בו הן את והן התינוק יכולים להתרכז במשימה אשר עומדת לפניכם. באופן כללי, מומלץ לעשות זאת בחדר בו יש פרטיות ואם ישנה כורסת הנקה, מה טוב, עליך להרגיש כמה שיותר נוח וכורסאות אלו מושלמות לתפקיד. ישנן אף כורסאות נדנדה, או כאלו שכוללות הדום אשר הופכות את הישיבה, הלעיתים ממושכת, לכמה שיותר נוחה ומיטבית. כמובן שרצוי וכדאי להצטייד מבעוד מועד בבקבוק מים, מעט נשנושים כמו תמרים ואגוזים וחיתול טטרה על מנת שלא תצטרכי לקום. במהלך ההנקות הראשונות יש לחבר את התינוק לפטמה כשהוא שוכב במאוזן לגופך (בטן על בטן) וכדי לסייע לו להתחבר לשד, ניתן לגרות את שפתו העליונה עם הפטמה. כאשר הוא מסיים לינוק משד אחד, ניתן להציע לו את השד השני.

הנקה נכונה - בייבי סתיו

אילו אביזרים יכולים לעזור?

ישנם אביזרים שונים אשר יכולים להקל על ההנקה והכאבים ולשפר את האחיזה של התינוק, ביניהם:

  • כרית הנקה – בשלבים הראשונים, ההנקה אורכת זמן רב ולא פעם ישנו קושי לאחוז את התינוק בתנוחה הנכונה לאורך זמן. כאן כרית הנקה נכנסת לתמונה תוך שהיא מספקת תמיכה לגופו של התינוק, משחררת את ידיה של האם ומאפשרת האכלה נוחה. כאמור ישנם סוגים שונים של כריות הנקה ולכן יש לבחור אחת שמציעה תמיכה טובה ונוחות מרבית.
  • כורסת הנקה - בדומה לכרית, הכורסה מאפשרת לך להניק בנוחות ובנינוחות כיוון שהיא מותאמת בדיוק לעניין הזה. בנוסף, פרט לזמן ההנקה, הכורסה יכולה לשמש ככסא נוח לכל דבר ולרוב היא נשארת איתנו גם הרבה אחרי תקופת ההנקה.
  • משאבת הנקה – לאחר כמה ימים מהלידה השדיים מתמלאים בחלב ועד שהם מתאזנים לכמות הרצויה עשוי להיגרם מעט גודש וכתוצאה מכך כאבים. כדי להקל על כך ניתן לחלוב את השד במקלחת תחת מים חמים ואם זה לא עוזר, אפשר להיעזר במשאבת הנקה ולשאוב מעט חלב עד שהתינוק ירצה לינוק שוב.
  • סינרי הנקה – לא פעם הצורך להניק עולה גם כאשר אנו נמצאות במקומות ציבוריים ולא לכל אישה נוח לחלוץ שד. לשם כך קיימים סינרי הנקה אשר מטרתם להסתיר ולהצניע ולאפשר לך להניק את הרך הקטן בפרטיות מרבית גם כאשר אתם שוהים מחוץ לבית.
  • רפידות הנקה – מוצר נוסף שיכול לעזור בתקופה הראשונה הוא רפידות הנקה. עד שכמות החלב מתאזנת בהתאם לצרכיו של התינוק, לא פעם יהיו "דליפות" ולכן נשים רבות בוחרות לעשות שימוש ברפידות אשר סופגות את החלב שנשפך ומונעות אי נעימות ומבוכה.

 

רגע לפני סיום, מה חשוב לזכור?

העייפות שלאחר הלידה וחופשת הלידה שבאה אחריה יחד עם הצורך להתמודד עם השינויים בחיים ועם המיחושים השונים של ההנקה עשויים להתיש. אולם יש לזכור כי על אף שמדובר בדרך הטבעית ביותר להזין את הילדים, הנקה דורשת זמן הסתגלות ויש ללמוד לעשות אותה נכון. לא כולן מניקות היטב ישר לאחר הלידה, וזה טבעי, על שני הצדדים יש להתרגל. בכל מקרה, במידה ומתמודדים עם בעיות ניתן לעשות שימוש במוצרי תינוקות שיכולים להקל או לפנות ליועצת הנקה אשר תייעץ ותכוון ותעזור לך להכיר דרכים שיכולות להקל עליך בדרכך לעלות על דרך המלך.

 

אולי יעניין אותך לקרוא על:

מנשא לתינוק