איך נדע מה הוא הזמן והתזמון הנכון להעביר ממיטת תינוק למיטת מעבר

השאלה שבכותרת מעסיקה הורים רבים. כשהתינוק גדל מתחילה ההתלבטות: מצד אחד, הורים רוצים להאריך ככל שניתן את שהיית התינוק במיטה הראשונה שלו, המוגנת. אם אין הכרח להעבירו בגלל שאחיו הקטן ממתין לתורו להיכנס למיטת התינוק היחידה בבית- אין מניעה לאפשר לו עד שהמיטה תיעשה צרה וקטנה למידות גופו. מצד שני, יש הורים שרוצים להעביר את התינוק מוקדם ככל שניתן, כדי שיתרגל למיטה גדולה יותר, שבה יהיה לו מקום מספיק להשתרע ברווחה.

אף שאין גיל נקוב ומדויק למעבר, רצוי להעבירו למיטת מעבר כאשר רגליו ו/או ידיו מתחילות לצאת מחוץ לסורגי המיטה או כאשר נוכחים כי המיטה נעשית קטנה.

 

גם שינוי קטן הוא שינוי על כל המאפיינים שלו

גם שינוי קטן, לרבות שינוי לטובה, הוא שינוי המחייב זמן להסתגל אליו. רצוי לתזמן את המעבר למיטה לתקופה שבה לא חלים שינויים בשגרה, ודאי לא זמן קצר בלבד לפני בואם הביתה של אח או אחות אשר יגרמו לאח או לאחות הגדולים תחושה של נישול...

להלן נקודות אחדות שרצוי לתת עליהן את הדעת בהקשר זה:

  1. חשוב להשרות על הפעוט העובר לישון במיטת מעבר תחושה של ביטחון ושל מוגנות. רצוי להתקין במיטה מעקה בטיחות או סוגר שימנע נפילה.
  2. רצוי מאוד לשתף את הפעוט במעבר, להראות לו את המיטה שאליה הוא מיועד לעבור, לבחור במצעים שמוצאים חן בעיניו, כמובן לאפשר לו לקחת עמו למיטה כל חפץ שהוא קשור אליו ואוהב אותו, חפץ שמשרה עליו ביטחון ומעניק לו רוגע.
  3. לאפשר לו ליהנות מתחושת החופש שלו במיטה שאין בה סורגים אבל להזכיר לו שבכל מקרה אבא ואימא תמיד נגישים וזמינים לו אם וכאשר יחוש אי נוחות במיטת המעבר.
  4. לאחר הסתגלותו של הילד למיטת המעבר חשוב להוציא את מיטת התינוק מהחדר, כדי שלא יתפתה לשוב אליה וכדי שנוכחותה לא תבלבל אותו.
  5. מיטת מעבר, כשמה, היא מיטה המתאימה למעבר בין תקופות החיים הראשונות של הילד. היא מאפשרת מעבר הדרגתי מתון ממיטת התינוק. היא קטנה ונמוכה יותר ממיטת נוער. הפעוט יכול לעלות עליה ולרדת ממנה ללא קושי.

 

לילה טוב ושקט כתוצאה של הטמעת הרגלי שינה נכונים

עם כל חשיבותה של מיטה מתאימה לתינוק ולילד, חשוב ממנה להקנות לילד ולהטמיע בו הרגלי שינה נכונים וטובים. לשינה טובה יש חשיבות עצומה על ההתפתחות ועל התפקוד. חשוב להנחיל הרגלים אלה מגיל מוקדם מאוד. ככל שהילד יפנים ויטמיע הרגלי שינה נכונים, צפוי המעבר שלו אל מיטת המעבר להיות חלק וללא קשיים.

בשורה התחתונה: כהורים הנמצאים כל העת עם היד על הדופק, ודאי אין חשש כי התינוק יגיע לגיל שבו לא יוכל עוד להמשיך לישון במיטת התינוק ואתם תיוותרו ללא פתרון הולם...

אולי יעניין אותך לקרוא על:

שערי בטיחות